DOĞALLIĞIN ALTIN SARISI: BAL
 • Anasayfa
 • DOĞALLIĞIN ALTIN SARISI: BAL

DOĞALLIĞIN ALTIN SARISI: BAL

Bal bileşimi bakımından karbonhidrat oranı yüksek, enerji verici bir besin maddesidir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde besleyici ve birçok hastalıklara karşı koruyucu hatta tedavi edici özellik gösteren balda tiamin, riboflavin, niasin pantotenik asit, C vitamini ve kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, potasyum, çinko, bakır, fosfor gibi mineraller bulunmaktadır.

DOĞALLIĞIN ALTIN SARISI: BAL

Bal bileşimi bakımından karbonhidrat oranı yüksek, enerji verici bir besin maddesidir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde besleyici ve birçok hastalıklara karşı koruyucu hatta tedavi edici özellik gösteren balda tiamin, riboflavin, niasin pantotenik asit, C vitamini ve kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, potasyum, çinko, bakır, fosfor gibi mineraller bulunmaktadır. Hijyenik şartlarda elde edilmiş ve yüksek ısı işlemlerine ihtiyaç duymayacak şekilde işlenmiş olan bal, taze olarak yetişkinlikte 50-80 gram, çocuklukta ise 1g/kg tüketildiğinde yararlı etkilerini gösterecektir.

Bal alırken nelere dikkat etmeliyiz? Balın sahte olduğunu anlayabilir miyiz?

Kokusu, tadı, aroması, akışkanlığı veya içinde hava kabarcıklarının bulunması ile balın sahte olup olmadığı anlaşılmaz. Sahtelik kriterleri olan ticari glukoz, nişasta ve mısır şurubunun bal içinde tespiti ancak laboratuvar şartlarında gerçekleştirilebilir. Güvenilir markalardan veya hijyenik olduğuna güvendiğiniz yerlerden bal almanız uygun olacaktır.

Bal alırken koyu renkli olanlar mı tercih edilmeli, açık renkli olanlar mı?

Koyu renkli balların mineral içerikleri daha yüksektir. Kanser gibi hastalıklardan koruyan antioksidan özellikleri ve enfeksiyonlardan koruyan antibakteriyal özellikleri daha fazladır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki uzun süre, sıcak ısıda bekletmede balın rengini koyulaştırmış olabilir.

Gerçek bal kristalleşir mi?

Kristalizasyon, bal muhafazasında doğal bir süreçtir.Elde edilen nektara göre her bal kristalleşebilir. Özellikle 140C balın kristalleşmesine en uygun sıcaklıktır. Kristalleşen balınızı sıcak su dolu bir kabın içerisinde bir şişeyle ısıtılarak gerçekleştirilen ben mari yöntemiyle çözdürerek kullanabilirsiniz.

Isı ile balın kalitesi bozulur mu?

Isının balın besin değeri üzerine etkileri uzun süreli naruziyette açığa çıkar. Bal ateşle doğrudan temas etmeden ve sıcaklığı 450C’yi geçmeden, sıcak su içinde ısıtılabilir veya çay, süt gibi sıcak tüketilebilen içeceklerimize şeker yerine kullanılabilir.

Bal nasıl muhafaza edilmelidir?

Oda sıcaklığında (20-220C), güneş ışığına maruz bırakılmadan ve metal olmayan ağzı kapaklı kaplarda muhafaza edilmelidir.

Çiçek Balı, Çam Balı ve Anzer Balı arasında farklılık var mıdır?

Çam balının kendine has bir kokusu vardır, rengi çiçek balına nazaran daha koyudur ve özel bir aromaya sahiptir. Daha az tatlıdır, boğazda yakıcı his bırakmaz ve geç kristalleşir, demir içeriği de çiçek balına nazaran daha yüksektir. Anzer balının yüksek askorbik asit içeriği (62.67 mg/g) vardır bu içerik bir kişinin neredeyse günlük ihtiyacını karşılayacak kadar yüksektir. Diğer ballarda bu miktar oratalama 2-2.5 mg/g civarındadır. Bu özelliği sayesinde özellikle sindirim sistemine olumlu etkileri olduğu belirtilmiştir.

Balın beslenme açısından faydaları nelerdir?

Grip gibi enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır.

Ülser oluşturan bakterilerin etkinliğini yok ederek, prebiyotik etkileri sayesinde sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Boğaz ağrısı, yaraları, soğuk algınlığında özellikle zencefilli birlikte balın kullanılması faydalıdır.

İçerisindeki kalsiyum,i fosfor ve floroid sayesinde ağış ve diş sağlığının gelişimine katkıda bulunur, antibakteriyal etkileri sayesinde ağız içi hijyenine yardımcı olur.

Bal tüketimi kimler için sakıncalıdır? Neden?

Bal içerisinde bulunması muhtemel olan bir bakteri (C. Botulinum) 1 yaşından küçük bağışıklık sistemi olgunlaşmamış çocuklarda infant botulinumu diye isimlendirilen kabızlık ile başlayan, yemeği yutamama, ses kısıklığı ile devam eden ve alerji, astım hatta solunum ve sinir felci ile sonuçlanabilen bir rahatsızlığa neden olabilir. Bu nedenle 1 yaşından küçük çocuklara bal yedirilmemelidir. Emziği veya biberonu alması için başlığın bala batırılması kesinlikle yanlıştır.

Kilo kontrolü yapanların ve diyabetlilerin beslenme planlarında bal yer alabilir fakat burda porsiyon kontrolü diyetisyen tarafından yapılmalıdır.


BU YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

HİMALAYA TUZU’ KULLANMALI MIYIM?

 • 15.06.2017
 • 15

Tuz konusu sağlıklı beslenme düzeni içinde dikkat edilmesi gereken kritik noktalardan biridir. Devamı

TATİLDEN AĞIRLIKLARLA DÖNMEYİN !

 • 15.06.2017
 • 13

Birçok kişi yaz yaklaşırken kilo vermeye çalışıyor ve yazın kilosunu koruyacağına inanıyor. Ama maal... Devamı

YAZA HAZIRLIK: VÜCUDUNUZU ARINDIRIN

 • 15.06.2017
 • 14

Besinler tarladan çatala kadar birçok işlemden geçer. Tarlada tarımsal ilaçların kullanılması ile ba... Devamı


YORUMLAR (0) Onay Bekleyen (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

guvenlik

Editörün Seçtikleri

MUTLU GÜNE GERİ SAYIM BAŞLASIN!

Hatırlar mısınız? Küçükken oynanan mutlu oyunlarım...


KIRMIZI ET YEMELİ MİYİZ? YEMEMELİ MİYİZ?

Kırmızı etin yıllarca süregelmiş bir imajı vardır:...


Popüler Yazılar

 • 26
 • 0

Evdeki En Etkin İlacınız: Zencefil

Zencefilin Faydaları

 • 21
 • 0

DOĞALLIĞIN ALTIN SARISI: BAL

Bal bileşimi bakımından karbonhidrat oranı yüksek, enerji verici bir besin maddesidir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde besleyici ve birçok ha...

 • 21
 • 0

MUTLU GÜNE GERİ SAYIM BAŞLASIN!

Hatırlar mısınız? Küçükken oynanan mutlu oyunlarımız vardı, annemizden aldığımız tüllü, satenli kumaşlarla kıyafet tasarlardık. En çok da gelinlik yap...

 • 21
 • 0

KURBAN BAYRAMINDA BESLENME

Bayram boyunca artacak olan et tüketimiyle birlikte sebze tüketiminin de artırılması gereklidir. Etler vücudumuzun yapı taşı olan proteinlerin en önem...

 • 20
 • 0

KEYF-İ LİGHT YEMEKLER

Keyif alarak yediğimiz yiyeceklerin birçoğu yağdan zengin yemeklerdir. Bu yemekleri hem yemek isteriz hem de kilo almamak… İşte bu güzel yiyeceklerin ...

 • 20
 • 0

POPÜLER DİYETLER: PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENME

Ruh haliniz sürekli değişir. Kendinizi yorgun hissedersiniz ve temel enerji kaynağınız olan karbonhidratları almadığınız için enerjiniz düşer....

 • 19
 • 0

POPÜLER DİYETLER: MAMALARLA BESLENME

Mamalarla Beslenirseniz, Kilo kaybı çoğunlukla su, beden sıvıları ve kas miktarından olur. Düzensiz kalp atımları ile sonuçlanabilir.

 • 19
 • 0

KİLO VERİLDİKTEN SONRA TEKRAR ALINIR MI?

Başarılı kilo kaybı ve kilo kontrol programlarında en önemli özellik vücut ağırlığını sabit tutmak veya azaltmakdır. Bunu yaşam şekli haline getirmek ...

 • 19
 • 0

HAREKETE GEÇİN.

Spor, genç kalmanın sırrı, zayıf olmanın altın kurallarından ve sağlıklı olmanın baş rol oyuncusudur. ‘Her yaşın bir güzelliği var ama ben yine de ort...

 • 19
 • 0

BU BESİNLER DOST MU? DÜŞMAN MI?

Her gün bir çok öğün tüketiyoruz, bu öğünlerde bazen aynı yiyeceklerden bazen de farklı yiyeceklerden faydalanıyoruz.Bazen evimizde ailemizle, bazen d...

Foto Galeri

Sayfalar

Son Yorumlar

Facebook'ta Biz

Site Hakkında

FİTLEZİZ Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmenin önemini bilen ama bunu hayata geçirmekte zorlananlar için zahmetsiz, lezzetli, yaratıcı, eğlenceli ve çok sağlıklı bir çözümdür.

KATEGORİLER
Copyright © 2014 | Tüm Hakları Saklıdır. - www.saglikliyasam.site